سطوح انرژی

ما تعداد بی‌نهایت سطح انرژی داریم. هرکدام از ما در یکی از این سطوح انرژی قرار داریم. روش ادراک ما از محیط اطراف، برداشت‌های ما و همه آنچه ما با آن روبرو می‌شویم بستگی به سطح انرژی دارد که ما در آن قرار داریم. هریک از ما در سطح انرژی مشخصی قرار داریم. این سطح انرژی با توجه به چارچوب‌های ذهنی و نظام باورهای درونی که داریم مشخص می‌شود. اینکه ما با چه وقایعی روبرو می‌شویم بستگی به سطح انرژی ما دارد. همین‌طور فهم و درک ما از این وقایع و احساسی که از آن‌ها داریم. درنتیجه رفتاری که از خود در قبال وقایع مختلف نشان می‌دهیم هم وابسته به سطح انرژی ماست. اگر با دقت به اطرافیان خود توجه کنید به‌خوبی متوجه می‌شوید که هرکس با کسانی که از نظر فکری و حسی به او نزدیک‌تر هستند در ارتباط است؛ یعنی ما به‌طور کاملاً ناخودآگاه افرادی را که در سطح انرژی ما قرار دارند جذب می‌کنیم و با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کنیم.

حتی در زمینه مسائل اجتماعی و زناشویی، چه بسیار دیده می‌شوند افرادی که از همسر اول خود جدا شده‌اند اما دوباره با همسری ازدواج کرده‌اند که همان خصوصیات همسر اول وی را دارد؛ زیرا این شخص در سطح انرژی قرار دارد که همین افراد را که در همان سطح انرژی قرار دارند جذب می‌کند. این فرد برای تغییر زندگی خود به‌جای تغییر همسر باید به تغییر نگرش و باورهای خود بپردازد. در نتیجه با تغییر نگرش خود، سطح انرژی خود را تغییر دهد و بتواند با افرادی که در سطوح انرژی دیگری قرار دارند ارتباط برقرار کند.

بیراه نخواهد بود اگر بگوییم هرچه ما در زندگی تجربه می‌کنیم، تصمیماتی که می‌گیریم و رفتاری که انجام می‌دهیم. حتی ایده‌های موفق و غیر موفق که به ذهن ما می‌رسد ناشی از سطح انرژی است که در آن قرار داریم. انسان‌هایی که در سطح انرژی پایینی قرار دارند. سطح انرژی شکست و باخت، همواره شکست را تجربه می‌کنند. تلاش بیشتری می‌کنند، زحمت بیشتری می‌کشند اما به موفقیت نمی‌رسند. برای خودشان هم این سؤال پیش می‌آید که چرا ما هرچه می‌کنیم به موفقیت نمی‌رسیم؟ این فقط و فقط ناشی از سطح انرژی شماست.

ما به‌طور کاملاً ناخودآگاه افرادی را که در سطح انرژی ما قرار دارند جذب می‌کنیم و با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کنیم.

چه چیزی تعیین می‌کند که هریک از ما در کدام سطح از انرژی باشیم؟ نظام باورهای ما تعیین‌کننده است. این‌که چه تعداد از باورهای ما سازنده و در جهت مثبت و مفید است و چه تعداد از باورهای ما مخرب و غیر سازنده است. برآیند این نظام باورها است که سطح انرژی ما را مشخص می‌کند. حالا با توجه به سطحی که در آن قرار داریم، شاهد اتفاقات و شرایط و مسائل مربوط به آن سطح خواهیم بود؛ یعنی شما اگر در سطح مثلاً یک قرار داشته باشید یک سری ایده‌ها و مسائل و شرایط را تجربه می‌کنید درحالی‌که اگر در سطح پنج باشید یک سری ایده‌ها و مسائل و شرایط دیگر را تجربه خواهید کرد. می‌توانیم برای درک بهتر این مطلب آن را به‌صورت مالی مثال بزنیم. فرض کنید ما سطوح مالی یک‌میلیون تومانی ده میلیون تومانی بیست میلیون تومانی پنجاه و صد میلیون تومانی و به همین شکل تا مبالغ بالاتر داریم. این مبلغ می‌تواند درآمد ماهیانه باشد. البته ممکن است سطوح منفی داشته باشیم. کسی که همواره در حال شکست خوردن و بدهکارتر شدن است. این سطوح انرژی در تمام موارد وجود دارند. مثلاً برای ارتباطات هم این سطوح وجود دارند. برای سلامتی و هر مورد دیگر هم می‌توان سطوح انرژی مشابهی را در نظر گرفت. برخی به‌راحتی توانایی جذب دیگران و ایجاد ارتباطات مؤثر را دارند و به‌سادگی و سریع ارتباطات خود را گسترده می‌کنند. برخی دیگر در سطوح پایین ارتباطات قرار دارند و خیلی کم و به‌سختی ارتباطات جدیدی ایجاد می‌کنند. پس در همه زمینه‌ها می‌توان این سطوح را در نظر گرفت. سطوح انرژی زمینه‌های مختلف می‌توانند بر روی‌هم تأثیر بگذارند اما الزاماً این‌طور نیست. گاهی سطح انرژی ارتباطات ما می‌تواند تأثیر قابل‌توجهی بر سطح انرژی ثروت ما بگذارد. چراکه ارتباطات سازنده با افراد موفق و ثروتمند سطح انرژی ثروت ما را بالا می‌برد. این اتفاق درباره زمینه‌های دیگر سطوح انرژی هم می‌تواند بیفتد.

پس احساس، افکار و درک ما از شرایطی که در آن قرار داریم بستگی به سطح انرژی ما دارد. سطح انرژی ما در هر زمینه هم بستگی مستقیم به باورها و نگرش ما دارد.

فرض کنید حادثه‌ای در یک خیابان اتفاق افتاده است. تعداد زیادی از افراد در خیابان ازدحام کرده‌اند تا ببینند که چه اتفاقی افتاده است. چه کسی بهتر می‌تواند این اتفاق را ببیند؟ کسی که در خیابان ایستاده است و در پشت ازدحام جمعیت قرار دارد نمی‌تواند نگاه درستی به اتفاق داشته باشد؛ اما اگر این فرد بتواند به طریقی به سطح بالاتری برود، نه‌تنها می‌تواند واقعه را ببیند بلکه احتمالاً می‌تواند بیش از دیگران و حتی بهتر از آن‌ها متوجه شرایط به وجود آمده شود. حال فرض کنید شخصی از یک طبقه بالای ساختمان مجاور این حادثه را می‌بیند. او قطعاً می‌تواند میزان بیشتری از اتفاق را ببیند و درک درست‌تر و کامل‌تری داشته باشد.

درک ما از شرایطی که در آن قرار داریم بستگی به سطح انرژی ما دارد. سطح انرژی ما بستگی مستقیم به باورها و نگرش ما دارد.

به همین شکل شما هرچه سطح انرژی خود را بالا می‌برید می‌توانید درک عمیق‌تر و دقیق‌تری از شرایط داشته باشید. چراکه مسائل را کامل‌تر و بهتر می‌بینید. با تغییر سطح انرژی شرایط را از بالاتر و به‌صورت مشرف می‌توانید بینید.

اینکه می‌گوییم تجربیات ما و اتفاقاتی که در زندگی ما رخ می‌دهد بستگی به سطح انرژی ما دارد، منظور این نیست که با تغییر سطح انرژی همه‌چیز عوض می‌شود. جهان منتظر نیست که ببیند شما در چه سطحی از انرژی هستید تا رفتارش را تغییر دهد. جهان هستی همان جهان است. اتفاقات هم همان اتفاقات هستند؛ اما آنچه شما از این اتفاقات درک و احساس می‌کنید تغییر می‌کند. همان‌طور که وقتی به سطح بالاتری می‌روید، آنچه می‌بینید تغییر می‌کند؛ یعنی اگر شما در جایی زندگی می‌کنید با تغییر سطح انرژی شما، ناگهان محل زندگی شما تغییر نخواهد کرد؛ اما همان محل قبل و همان اتفاقات قبل را به شکل متفاوتی خواهید دید. این نگاه متفاوت باعث ایجاد برداشت جدیدی از آن اتفاقات می‌شود. شما هم با توجه به برداشت جدیدی که دارید عکس‌العمل دیگری خواهید داشت. قطعاً این رفتار جدید که از نگاه متفاوت شما ایجاد می‌شود نتایج جدید و بهتری را برای شما ایجاد خواهد کرد.

تغییر نگرش شما باعث می‌شود آنچه شما از اتفاقات درک و احساس می‌کنید تغییر کند

بنابراین، این یک تمثیل است. تمثیل سطوح انرژی صرفاً یک مثال برای درک اهمیت نگرش و نظام باورهای ما بر نتایجی است که می‌گیریم. به این معنی نیست که هریک از ما در حال ارسال انرژی و فرکانس‌های مختلف به کائنات هستیم و بر مبنای این فرکانس‌ها نتایجی را دریافت می‌کنیم. همان‌طور که اشاره شد به‌هیچ‌وجه این‌که نگرش به‌تنهایی می‌تواند باعث موفقیت شود را تأیید نمی‌کنیم؛ اما شما در هر سطح انرژی که قرار داشته باشید، همه تلاش شما صرفاً به میزان همان سطح انرژی نتیجه در اختیار شما قرار می‌دهد. نگرش شما به این میزان می‌تواند بر میزان موفقیت شما تأثیرگذار باشد. برای تغییر این سطح انرژی باید نگرش خود را تغییر دهیم. نگرش ما مجموعه‌ای از باورهای ماست. فرض کنید هزاران رنگ مختلف را باهم مخلوط کرده در یک ظرف ریخته و به ما داده‌اند. این رنگ نهایی که برآیند همه باورهای مختلف ماست نگرش ماست. حال هرچه تک‌تک این رنگ‌ها را تغییر دهیم و یک‌یک باورهای خود را اصلاح کنیم رنگ نهایی روشن‌تر می‌شود و به سمت سطوح انرژی بالاتر حرکت خواهیم کرد.

دیدگاهتان را بنویسید