سوالات قبل از راه‌اندازی کسب و کار

پیش از شروع و یا راه‌اندازی یک کسب‌وکار جدید حتماً باید پاسخ سؤالاتی را مشخص کنید. این سؤالات بسیار مهم هستند و درصورتی‌که قبل از شروع کسب‌وکار خود پاسخ آن‌ها را نداده باشید و یا ندانید، قطعاً کسب‌وکار شما با شکست مواجه خواهد شد

طی سلسله مقالات سوالات قبل از راه‌اندازی کسب و کار این سؤالات را به ترتیب برای شما مطرح می‌کنیم و درباره آن‌ها صحبت خواهیم کرد.

این سؤالات اگرچه بسیار ساده به نظر می‌رسند اما بسیار مهم و حیاتی هستند و نقش خیلی زیادی در بقا و یا شکست زودهنگام یک کسب‌وکار دارند. بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنیم که فریب سادگی سؤالات را نخورید و حتماً قبل از راه‌اندازی کسب‌وکار خود پاسخ آن‌ها را مشخص کنید.

۱- تا چه زمانی حاضرید این کسب‌وکار را ادامه دهید

آیا حاضر هستید ۱۰ یا ۲۰ سال برای انجام این کار وقت بگذارید؟ آیا تصمیم دارید این کار کاری باشد که تا آخر عمر به آن مشغول خواهید بود؟ یا تصمیم دارید بعد از مدتی آن را تغییر دهید. در جلسات مشاوره راه‌اندازی کسب‌وکار وقتی این سؤال را از کسانی که به آن‌ها مشاوره می‌دهم می‌پرسم گاهی با این جواب‌ها روبرو می‌شوم:

  • فعلاً این کار را شروع می‌کنیم تا بدانیم بعداً چه‌کار می‌خواهیم بکنیم.
  • می‌خواهیم راه و چاه کار را یاد بگیریم و بعد تصمیم بگیریم که آیا این کار را می‌توانیم ادامه دهیم و یا خیر.
  • .   مشخص نیست. فعلا شروع کنیم. چون الان کار دیگری به ذهنم نمی‌رسد و مجبورم که این کار را شروع کنم.

اگر پاسخ شما چیزی شبیه این جواب‌هاست و یا تصمیم ندارید برای حداقل ۱۰ سال این کار را ادامه دهید، به شما پیشنهاد می‌کنم که هرگز این کار را شروع نکنید. کارهایی که به‌صورت موقت و بدون تصمیم برای انجام طولانی‌مدت یعنی حداقل ۱۰ سال شروع می‌شود قطعا با شکست مواجه می‌شود.

بهترین حالت این است که خود را در حالی تصور کنید که تا آخر عمر به همین شغل مشغول خواهید بود. اگر این باعث رضایت شما می‌شود می‌توانید این کار را شروع کنید.

جالب است بدانید بر اساس مشاوره‌هایی که به افراد مختلف می‌دهم و طی تحقیقات و بررسی‌هایی که انجام داده‌ام، یکی از مهم‌ترین دلایل موفق نشدن بسیاری از افراد که دارای هوش بسیار بالا و حتی پشتکار و تلاش هستند و اطلاعات خیلی زیادی هم دارند این است که آن‌ها کارها را خیلی طولانی ادامه نمی‌دهد. یعنی کاری را شروع می‌کنند و بعد از مدتی با دریافت یک پیشنهاد جدید و یا ایده جدیدی که به ذهن آن‌ها می‌رسد آن کار را رها کرده و کار دیگری را شروع می‌کند.

این افراد اگرچه در ظاهر و ازنظر دیگران افراد بسیار باهوشی هستند و می‌توانند در هر کاری موفق شوند، اما به دلیل اینکه طولانی‌مدت روی یک کار فعالیت نمی‌کنند هرگز به موفقیت نمی‌رسند.

بنابراین به خاطر داشته باشید که این سؤال، سؤال بسیار مهمی است. از خودتان بپرسید آیا من حاضرم تا آخر عمر این کار را انجام دهم؟ اگر جواب شما منفی است هرگز آن کار را شروع نکنید


دیدگاهتان را بنویسید