سوالات پیش از راه‌اندازی کسب‌وکار ۲

در سلسله مقالات سوالات پیش از راه‌اندازی کسب‌وکار ، درباره سؤالاتی که پیش از راه‌اندازی کسب‌وکار باید به آن‌ها بپردازید و پاسخ آن‌ها را بیابید صحبت می‌کنیم. در مقاله اول این سؤال را مطرح کردیم که تا چه زمانی حاضرید این کسب‌وکار را ادامه دهید؟

اما سؤال دوم

 ۲- می‌خواهید کسب‌وکار شما تا چه اندازه بزرگ شود

 این سؤال معمولاً به‌طورکلی به فراموشی سپرده می‌شود و ازنظر بسیاری از افراد سؤال مهمی نیست. درحالی‌که این سؤال و پاسخ آن روشن‌کننده بسیاری از مسائل است. قبل از این‌که کسب‌وکار خود را شروع کنید باید بدانید که می‌خواهید این کسب‌وکار تا چه اندازه بزرگ شود.

 معمولاً پاسخ این سؤال در جلسات مشاوره که با کارآفرینان دارم به این صورت است، آن‌ها معمولاً پاسخ‌های زیر را می‌دهند:

  •  می‌خواهیم خیلی بزرگ شود
  •  تا جایی که ممکن است بزرگ و بزرگ‌تر
  •  هرچه بیشتر و بزرگ‌تر بهتر

 این‌ها جواب‌های درستی برای این سؤال نیستند. درواقع اگر شما ندانید که کسب‌وکاری که راه‌اندازی می‌کنید می‌خواهید چه مقدار بزرگ شود، بخش مهمی از مقدمات آن را نمی‌توانید انجام دهید. به‌عنوان یک مثال ساده نام‌گذاری کسب‌وکار شما می‌تواند روی میزان بزرگ شدن آن تأثیرگذار باشد اگر خیلی ساده در نظر بگیریم که شما یک فروشگاه لباس تأسیس می‌کنید، اگر نام این فروشگاه را به شکلی در نظر بگیرید که به فروش لباس زنانه اشاره داشته باشد، بعدها نمی‌توانید با این نام کار خود را گسترش داده و لباس‌های دیگری مثل مردانه و یا بچه‌گانه را هم اضافه کنید. این صرفاً یک مثال ساده بود. بسیاری از اقدامات دیگر شما نیز تحت تأثیر میزان نهایی بزرگ شدن کسب‌وکار شما قرار دارد.

 از طرف دیگر سؤال مهم دیگر این است که این کسب‌وکار فارغ از اینکه شما چقدر می‌خواهید بزرگ شود چقدر توانایی بزرگ شدن دارد؟ آیا اصلاً این کسب‌وکار می‌تواند به میزان بسیار زیادی که مدنظر شما است رشد کند؟ موانع و مشکلاتی که برای این رشد در آینده بر سر راه آن قرار خواهد داشت چه چیزهایی است؟

 مهم است که ما پیش از راه‌اندازی کسب‌وکار چشم‌انداز درست و دقیقی از آینده آن داشته باشیم. بدانیم که می‌خواهیم به کجا برسیم و آیا فعالیت‌های ما در راستای رسیدن به آنجا است یا خیر. آیا این کسب‌وکار توانایی رسیدن به آن نقطه را دارد و یا خیر.

 بنابراین حتماً به پاسخ این سؤال فکر کنید که


می‌خواهید کسب‌وکار شما چقدر رشد کند و چقدر می‌تواند رشد کند

 پاسخ ندادن و یا پاسخ اشتباه دادن به این سؤال می‌تواند در زمان رشد، کسب‌وکار شما را دچار مشکلات جدی کند.

 البته لازم است بدانیم که درصورتی‌که شما می‌خواهید یک کسب‌وکار معمولی راه بیندازید و یک درآمد معمولی داشته باشید و به فکر رشد و پیشرفت زیادی نیستید، می‌توانید به‌راحتی از این سؤال بگذرید. اما اگر می‌خواهید در کسب‌وکار خود موفق باشید، با مشکلات کمتری مواجه شوید و پله‌های رشد و پیشرفت را طی کنید و به نتایج بسیار بالایی برسید حتماً باید برای این سؤال پاسخ مناسبی پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید